4T & 2T Motor Yağlar

4 Zamanlı (4T) 2 Zamanlı (2T) Motor Nedir?

MOPED Motor Yağlar, İki zamanlı motorlarda pistonun așağıdan yukarı doğru hareketinde temiz havayı emme ve sıkıștırma, yukarıdan așağı doğru hareketinde ise yanma ve egzoz gerçekleșir. Bir iș çevrimi toplamda pistonun 2 hareketinden oluștuğu için böyle çalıșan motorlar 2 zamanlı (2T) olarak adlandırılır. Ör: Bazı motosiklet, tekne ve ağaç testeresi motorları.
Dört zamanlı motorlarda ise bir iș mini olușturan emme-sıkıștırma yanma-egzoz olayları sırasıyla pistonun așağıdan yukarı ve yukarıdan așağıya doğru 4 hareketinden oluștuğu için bu tip motorlar 4 zamanlı (4T) olarak adlandırılır. Ör: Otomobil, otobüs, kamyon, iș makineleri motorları.

2T Motor Yağı Nedir ?

İki zamanlı motosiklet yağı, iki zamanlı (2T) motorlarda kullanılan bir tür motor yağıdır. İki zamanlı motorlar, dört zamanlı motorlardan farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Bu motorlar, her iki hareket döngüsünde bir kerede bir yakıt enjeksiyonu gerçekleştirirler, bu nedenle yağlama sistemi motorun içindeki sürtünmeyi ve aşınmayı azaltmak için büyük bir öneme sahiptir

  • Yağlama ve Yakıt Karışımı: İki zamanlı motorlar, silindir içindeki hareket döngülerinin her ikisinde de yağlama yapmak için yağın yakıtla karıştırıldığı bir sistem kullanır. Bu nedenle, iki zamanlı motosiklet yağı, bu karışımın içinde çözünerek motorun içindeki sürtünmeyi azaltır ve aşınmayı önler.
  • Yanma İşlemi: İki zamanlı motorlar, silindir içinde sıkıştırılan hava-yakıt karışımının bir kıvılcım ile patlamasıyla çalışırlar. Bu patlama, motosikletin gücünü üretirken, aynı zamanda silindirin içini yıkayarak ve yağlama sağlayarak motorun soğumasını da sağlar.
  • Duman Oluşumu: İki zamanlı motorlar, yağın yanma odasına girmesine ve egzozdan duman çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle, iki zamanlı motosiklet yağları, bu duman oluşumunu minimize etmek için özel olarak formüle edilirler.
  • Karışım Oranı: İki zamanlı motosikletlerde kullanılacak yağın karışım oranı, motosikletin üreticisinin önerilerine göre ayarlanmalıdır. Yanlış bir karışım oranı, motorun performansını ve dayanıklılığını olumsuz etkileyebilir.
  • Yağ Değişimleri: İki zamanlı motosiklet yağı, düzenli olarak değiştirilmelidir. Değişim sıklığı, kullanım koşullarına ve üreticinin önerilerine bağlı olarak değişebilir.

Medkon Group’un sizlere sunduğu diğer ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.

MEDKON GROUP
4T & 2T Motor Yağlar